PROGRAM
2023

40. ČESKOSLOVENSKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL

ČTVRTEK

19. 10.

• Peter Lipa (SK)
• The Loop Jazz Orchestra feat. Dave Weckl (CZ/USA) Tribute to Buddy Rich Big Band

AfterParty - Michito Sanchez Collective (USA/CZ)

Hlavní festivalový program zahájí slovenský nestor Peter Lipa a jeho band. Nestárnoucí Peter Lipa letos oslavil již svou osmdesátku a stále zpívá s plným nasazením. Jeho typický jazzový a bluesový projev klade důraz nejen na melodičnost, ale též na neotřelé a zajímavé texty. Pocta big bandu Buddyho Riche, to je pořad, se kterým se představí The Loop Jazz Orchestra. Hold jednomu z nejlepších jazzových bubeníků historie přijede s pražským orchestrem vzdát Američan Dave Weckl, který je označován za nejlepšího jazzového bubeníka současnosti.

Top Dream Company (CZ)
František Uhlíř (CZ) Story of my Life – Music for Septet
Jeff Lorbert Trio (USA) Jimmy Haslip & Sonny Emory

AfterParty - Michito Sanchez Collective (USA/CZ)

PÁTEK

20. 10.

Před třemi lety to byl v Přerově jen stream bez diváků v hledišti, letos si formace Top Dream Company dá repete konečně i před publikem, které ocení výbušnou funk-soul-pop-jazzovou směsici s potenciálem roztančit celý sál. Kontrabasista František Uhlíř si před třemi lety ke svým sedmdesátinám nadělil autobiografickou kolekci Story of My Life – Music for Septet. Živé provedení této nahrávky uvidíme letos v rámci festivalového jubilea. Závěr pátečního koncertu bude patřit zámořským legendám. Klávesista Jeff Lorber, jenž bude v Přerově vystupovat poprvé, si do svého tria přizval muzikanty, kteří vřelost přerovského publika už v minulosti zažili. Jsou jimi baskytarista Jimmy Haslip a bubeník Sonny Emory.

SOBOTA

21. 10.

BBC Borise Urbánka a hosté (CZ)
Academic Jazz Band 65 (CZ)
• Judit Hill & Band (USA)

AfterParty - Michito Sanchez Collective (USA/CZ)

Poslední festivalový večer otevře Boris Band Combination (BBC) ostravského klávesisty a skladatele Borise Urbánka a jeho špičkových hostů. Academic Jazz Band Přerov byl založen v roce 1958 jako Dixieland XI. A a v rámci festivalu pravidelně slaví své kulatiny a půlkulatiny, které spolehlivě přitahují zástupy vděčných posluchačů. Letos budou Akademici oslavovat již své 65. výročí. Finále jubilejního 40. ročníku ČSJF obstará zpěvačka a multiinstrumentalistka Judith Hill se svou kapelou. Judith se ve svém portfoliu pyšní spoluprací s hudebními giganty typu Michaela Jacksona, Stevieho Wondera, Ringo Starra nebo Prince. Podílela se i na filmu o doprovodných vokalistech 20 Feet to Stardom, který získal cenu Grammy za nejlepší hudební film a Oskara za nejlepší celovečerní dokument. Na závěr festivalu nás čeká neodolatelný mix soulu, funku a jazzu.

AfterParty

Michito Sanchez Collective (USA/CZ)

After party po hlavních festivalových večerech bude v režii temperamentní kapely Michito Sanchez Latin Collective. V rámci festivalu proběhne i křest vzpomínkové knihy Brána jazzu otevřená, která vychází k příležitosti 40. jazzového festivalu v Přerově. Dílo provede čtenáře festivalovými zážitky z let 2006 až 2022, a volně tak navazuje na knihu Labyrint jazzu a ráj srdce, jež mapovala festivalové dění od začátků do roku 2005.