KRISTINA
BARTA

39. ČESKOSLOVENSKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL

Kristina Barta New Quartet (CZ)

Ohnivá, expresivní, výmluvná a tvrdohlavá, napsal jeden kritik o české klavíristce Kristině Bártové. Původně byla přijata na Pražskou konzervatoř jako hobojistka, zastávala klavírní židli v Euroradio Jazz Orchestra a získala několik ocenění. Kristina Barta je mezinárodně uznávanou skladatelkou a klavíristkou. Po studiu klasické hudby a skladby na Pražské konzervatoři vystudovala tato česká rodačka Akademii múzických umění v Praze, obor jazzový klavír. Kristina neustále koncertuje a hrála na většině známých míst včetně Jazzahead! (Německo), Bimhuis (Nizozemsko), Montreux Jazz Festival (Švýcarsko), Steyr Jazz Festival (Rakousko), V4 Jazz Festival (Maďarsko), štrasburský Jazzdor (Francie), D’Jazz Nevers (Francie), A Trane (Německo) a další.
V roce 2016 získala Barta 1. místo ve skladatelské jazzové soutěži, která se konala v České republice. Její trio se dostalo do finále soutěže Euroradio Jazz Competition 2016 v Nizozemsku. Kristina je také vítězkou soutěže Powiew Mlodegu Jazzu 2017 v Polsku, kde získala individuální cenu za hru na klavír. V roce 2017 vydala Barta na rakouském labelu Alessa Records své první album EMA29, v roce 2021 následovalo allbum Love and Passion.
Kristina Barta přijede na festival se svým novým kvartetem. Nové album Endless questions and answers (tedy Nekonečné otázky a odpovědi) plánuje natočit na konci tohoto roku. Album obsahuje nové skladby, které Barta napsala během pandemie. Následovalo těhotenství a rané mateřství.
Změny napříč lidskou společností. Otázky a odpovědi v úzkosti. Hledání vlastních hranic.
Sestava:
Kristina Bárta – klavír, Nela Dusová – tenorsaxofon, Peter Korman – kontrabas, Marek Urbánek – bicí.

39. ČESKOSLOVENSKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL