PROLOG
2023

40. ČESKOSLOVENSKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL

40. ČESKOSLOVENSKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL

JARNÍ PROLOG 2023

JAZZ PŘEROV

Dan Bárta & Illustratosphere
Němá éra tour

Dan Bárta, jedenáctinásobný držitel Ceny Anděl v kategoriích Zpěvák roku a Zpěvák čtvrtstoletí, se zapsal v devadesátých letech do širokého povědomí s kapelou Alice a účinkováním v muzikálu Jesus Christ Superstar. Stal se také neodmyslitelnou součástí kultovních J.A.R. Jeho široký hudební rozhled získal uplatnění od roztančených Sexy Dancers přes populární písně z filmů (mj. Snowboarďáci, Rafťáci, Horem pádem) až k jazzu spojenému např. s triem Roberta Balzara nebo s Orchestrem Gustava Broma. Svou výraznou stopu zanechal v řadě dalších domácích hudebních projektů a vystupoval i s veličinami světového hudebního nebe (např. s fenomenálním zpěvákem Bobby McFerrinem nebo se Stingovým dvorním kytaristou Dominikem Millerem).

V roce 2000 Dan Bárta velmi příjemně překvapil fanoušky s vlastní skupinou Illustratosphere, se kterou dosud vydal pět řadových alb (2000 – Illustratosphere, 2003 – Entropicture, 2008 – Animage, 2013 – Maratonika, 2020 – Kráska a zvířený prach) a jedno živé dvojalbum (2005 – Retropicture). Koncertní turné v roce 2023 bude věnováno především návratu ke skladbám z prvních dvou desek, které znovu vycházejí v remasterované reedici (a vůbec poprvé i na vinylu).

Nezaměnitelný hlas s vynikající technikou zpěvu, texty pohrávající si s půvabem češtiny, mnohovrstevnatosti a jinotaje, prvotřídní hudebníci: to vše dává vzniknout písním vzlétajícím nad tuzemský standard populární hudby. Potenciál skladeb, na kterých se vedle Bárty autorsky podílejí i další členové skupiny, je dále umocněn bezprostředností živých vystoupení a oboustranně obohacujícím kontaktem s vnímavým publikem. Dan Bárta & Illustratosphere okouzlují posluchače napříč generacemi i hudebními žánry již více než dvacet let!

Sestava:
Dan Bárta – zpěv, Filip Jelínek – klávesy, Miroslav Chyška – kytary, Robert Balzar – kontrabas, baskytara, Martin Valihora – bicí

Místo konání:

Městský dům Přerov,
Kratochvilova 1,
750 02 Přerov